Пятница, 14.12.2018, 18:00

Севастопольское польское общество «Jedność»

Друзья сайта
Меню сайта
Календарь
«  Февраль 2012  »
ПнВтСрЧтПтСбВс
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
272829
Статистика

Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0
Главная » 2012 » Февраль » 23 » Język polski to podstawa świadomości narodowej każdego Polaka. Dzień Języka Ojczystego to ważne dla nas święto.
15:21
Język polski to podstawa świadomości narodowej każdego Polaka. Dzień Języka Ojczystego to ważne dla nas święto.

Kochany, święty, boski, wspaniały, bezcenny, cudowny, nieśmiertelny, najdroższy i bliski sercu – tak ludzie mówią o jednej z największych części ich świadomości i życia, o języku ojczystym. Język ojczysty to są pierwsze w życiu usłyszane i wypowiedziane słowa, to kochana mowa, która ogrzewa serce każdego człowieka, to miłe i słodkie dźwięki, za którymi tak bardzo tęsknimy na obczyźnie. Na świecie istnieje około 5 tysięcy języków i dialektów, ale każdy z nas najbardziej kocha ten jeden, który dumnie i czule nazywamy swoim językiem ojczystym. Właśnie dlatego dzień 21 lutego został ogłoszony Światowym Dniem Języka Ojczystego.

Odrodzenie i pielęgnowanie języka ojczystego wśród miejscowych Polaków jest jednym  z podstawowych kierunków działalności naszego stowarzyszenia. Przy naszym stowarzyszeniu od 1998 roku istnieje Sobotnio-Niedzielna Szkółka Języka Polskiego. Uczniami szkółki są dzieci, młodzież i dorośli. Nie ma żadnych ograniczeń wiekowych. Najważniejszym jest chęć do nauki. Prezes naszego stowarzyszenia pani Maria Wieleńska prowadzi zajęcia w szkółce od momentu jej założenia. Od września 2011 roku część zajęść w szkółce prowadzi też nauczycielka z Polski pani Małgorzata Mazur. W ciągu ponad 13 lat ponad sto osób w różnym stopniu opanowało język polski, kulku byłych uczniów szkółki obecnie studiują albo pracują w Polsce. Uczniowie szkółki biorą udział w konkursach recytatorskich i literackich w kraju i za granicą, zdobywając nagrody główne. Wśród najlepszych uczniów szkółki są Polina Owczynnikowa, Junona Wołkowa, Alona Skorochod, Wiktoria Brykałowa, Anastazja Tokariewa, Antoni Sedin, Marek Rumiancew, Ludmiła Kotowicz, Natalia Priszczepa.

Школа №44.13.02.2012Polacy ze Zjednoczenia Polaków „Jedność” w Sewastopolu tradycyjnie przedzielają temu Dniu dużo uwagi. W 2012 roku członkowie naszego stowarzyszenia zorganizowali z okazji tego święta kilka połączonych ze sobą imprez. 13 lutego w szkole nr 44 grupa młodzieży z naszego stowarzyszenia pod kierownictwem Anastazji Tokariewej zorganizowała dla uczniów młodszych klas ciekawe spotkanie. Anastazja Tokariewa opowiedziała dzieciom o Polsce, o jej symbolice narodowej, o największych polskich miastach i rzekach. Z wielkim zachwytem dzieci słuchały jak pani Anastazja opowiada polskie legendy „O Lechu, Czechu i Rusie” i „O Smoku Wawelskim”. Pod koniec spotkania dziewczyny ze starszej grupy zespołu piosenki polskiej „Niespodzianka” zaśpiewały swoje ulubione piosenki.

Библиотека им.Гайдара 15.02.2012W środę 15 lutego prezes naszego stowarzyszenia pani Maria Wieleńska razem z dziewсzynkami ze średniej grupy zespołu piosenki polskiej „Niespodzianka” przeprowadziła podobne spotkanie dla uczniów młodszych klas w Centralnej Bibliotece Dziecięcej im. A.Gajdara.

УКИЦ 19.02.2012W niedzielę 19 lutego w Ukraińskim Centrum Narodowościowo-Kulturalnym odbyło się spotkanie w formie koncertu, na którym przedstawiciele wszystkich mniejszości narodowych zaprezentowali swoje języki ojczyste, recytując wiersze i śpiewając piosenki. Polacy ze Zjednoczenia Polaków „Jedność” w Sewastopolu zaśpiewali jedeną z najbardziej znanych na terenie Byłego Związku Radzieckiego polskich piosenek – piosenkę Maryli Radowicz „Wsiąść do pociągu”. Widzowie, organizatorzy i uczestnicy koncertu podkreślali wysoki poziom artystyczny wykonania i piękno głosów.

УВК №1 21.02.2012We wtorek 21 lutego prezes naszego stowarzyszenia pani Maria Wieleńska razem z dziewсzynkami ze średniej grupy zespołu piosenki polskiej „Niespodzianka” wystąpiły w УВК №1, gdzie zaprezentowały uczniom pierwszej i drugiej klasy (wiek 6-7-lat) piękny program, opowiadający o Polsce, jej historii i symbolice. Dzieci z wielkim zainteresowaniem słuchały polskich legend i polskich piosenek. W tym spotkaniu wzięli też udział dziennikarze lokalnej telewizji. Relacje z tego spotkania można będzie obejrzeć w poniedziałek 27 lutego o godzinie 16 w programie «Прогулки по крышам». 


Просмотров: 635 | Добавил: Marwiel | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Имя *:
Email *:
Код *: